Demonstrații si ateliere

Spectacole de stradă

Lupte medievale

Jocuri pentru copii

Muzică medievală

Spectacole pirotehnice

09.30 – 23:00
Piața Mare

Iarmaroc Medieval

Tabără Medievală – Grup de Reconstituire medievală Straja Cetății Sucevei (RO)

Tabără Medievală – Cavalerii Cetății Roșii (RO)

Atelierul meșterului tâmplar – Asociația Casa Calfelor (RO)

Tabără Medievală – Grupul de Reconstituire istorică Terra Ultrasilvana (RO)

Tabără Medievală – Cavalerii Cetății Roșii (RO)

Tabără Medievală – Paladinii de Terra Medies (RO)

Tabără Medievală – Asociația Culturală „Asserculis’’ (RO)

Atelierul meșterului fierar – Asociația Casa Calfelor (RO

Tabără Medievală – Grupul de Reconstituire istorică Terra Ultrasilvana (RO)

10.00–19.00
Piața Mare

Animații și tehnici de luptă - tabere medievale (se vor desfășura atât în incinta taberelor medievale, cât și în apropierea lor)

Expoziții costume, arme, armuri și piese de artilerie specifice perioadei medievale (se vor desfășura atât în incinta taberelor medievale, cât și in apropierea lor)

Expoziție de armament ofensiv și defensiv corespunzător secolelor IX – XII

11:00 - 13.30

Tir cu Arcul - micii arcași din cetate se întrec la concursuri cu premii

11:00 - 13.00
Piața Mare

Ateliere copii și adulți - pistă de inițiere în circ, jonglerie și echilibru (sfoară de mers, minge de echilibru) - Alandala Circus (RO)

11:00 - 13.00

Reciclare creativă - Cavaleri, Prințese și Mini-catapulte

11:00 - 14.00

Jocuri cu specific medieval

13:00 - 14.00

Atelier de Pictură

14:00 - 16.30

Tir cu Arcul - micii arcași din cetate se întrec la concursuri cu premii

15:00

Joc medieval - Turnul cavalerilor

15:00 - 19.00

Jocuri cu specific medieval

16:00 - 17.00

Atelier confecționat păpuși de mână: Unicorni, Cavaleri și Domnițe

15:00 - 16.00

Atelier de confecționat coronițe pentru regi și regine

13:30 - 15.00

Atelier de creație pentru copii – Teatrul Gong Sibiu (RO)

14:00 - 16.30

Tir cu Arcul - micii arcași din cetate se întrec la concursuri cu premii

15:00

Joc Medieval - Turnul Cavalerilor

15:00-19.00

Jocuri cu specific medieval

15:30-17.30
Piața Mare

Atelier de teatru interactiv pentru copii – Hocus Pocus Sibiu (RO)

16:00-1700

Atelier confecționat păpuși de mână: Unicorni, Cavaleri și Domnițe

17.00-18.00

Reciclare creativă - Cavaleri, Prințese și Mini-catapulte

17.00

Joc medieval - Turnul cavalerilor

17.00-19.00

Tir cu Arcul - micii arcași din cetate se întrec la concursuri cu premii

17.00-19.00
Pietonala Nicolae Bălcescu

Statui vivante interactive – Teatru Vostru (RO)

18.00-19.00

Origami: Castele si Dragoni

18.00-19.00

Concurs cu premii

18.00-19.00
Pietonala Nicolae Bălcescu

Statuie levitatoare – Hocus Pocus Sibiu (RO)

19.00

Joc Medieval - Turnul Cavalerilor

20.45

PARADA FESTIVALULUI
Traseu: Parcul Cetății – Bulevardul Coposu – Piața Unirii – Pietonala Nicolae Bălcescu – Piața Mare

21.10-22.00
Piața Mare - Scenă

Concert medieval Holloenek Hungarica ( Ungaria)

22.00-23.00
Piața Mare

Balada Zmeului - spectacol de teatru pirotehnic – Ordinul Solomonarilor (RO)

10.30 – 22:30
Piața Mare

Iarmaroc Medieval

Tabără Medievală – Grup de Reconstituire medievală Straja Cetății Sucevei (RO)

Tabără Medievală – Cavalerii Cetății Roșii (RO)

Atelierul meșterului tâmplar – Asociația Casa Calfelor (RO)

Tabără Medievală – Grupul de Reconstituire istorică Terra Ultrasilvana (RO)

Tabără Medievală – Cavalerii Cetății Roșii (RO)

Tabără Medievală – Paladinii de Terra Medies (RO)

Tabără Medievală – Asociația Culturală „Asserculis’’ (RO)

Atelierul meșterului fierar – Asociația Casa Calfelor (RO

Tabără Medievală – Grupul de Reconstituire istorică Terra Ultrasilvana (RO)

10.00–19.00
Piața Mare

Animații și tehnici de luptă - tabere medievale (se vor desfășura atât în incinta taberelor medievale, cât și în apropierea lor)

Expoziții costume, arme, armuri și piese de artilerie specifice perioadei medievale (se vor desfășura atât în incinta taberelor medievale, cât și in apropierea lor)

Expoziție de armament ofensiv și defensiv corespunzător secolelor IX – XII

11:00 - 12.30

Atelier de creație pentru copii – Teatrul Gong Sibiu (RO)

11:00 - 14.00

Jocuri cu specific medieval

13:00 - 14.30

Atelier de pictură - Săbii

11:00 - 14.00
17.00 - 18.00

Reciclare creativă - Cavaleri, Prințese și Mini-catapulte

14:00-16.30
17.00-19.00

Tir cu Arcul - micii arcași din cetate se întrec la concursuri cu premii.

11:00 - 13.00
Piața Mare

Ateliere creative de lucru în piele și cupru corespunzătoare perioadei medievale – Paladinii de Terra Medies (RO)

15:00 - 19.00

Jocuri cu specific medieval

15:00
17.00
19.00

Joc medieval - Turnul cavalerilor

18.00-19.00

Origami: Castele si Dragoni

18.00-19.00

Concurs cu premii

11:00 - 13.00
Piața Mare

Ateliere creative de lucru în piele și cupru corespunzătoare perioadei medievale – Paladinii de Terra Medies (RO)

12:00 - 13.00
Piața Mare

Demonstrații de tir cu arcul tradițional (interactiv cu publicul) - Grupul de Reconstituire istorică Terra Ultrasilvana (RO)

12:00 - 13.00
Piața Mare

Dans medieval – program interactiv cu publicul de dans medieval plasat în contextul unei nunți medievale - Grup de Reconstituire medievală Straja Cetății Sucevei (RO)

12:00 - 13.00
Pietonala Nicolae Bălcescu

Concert și animație stradală – Peregrinii (RO)

13:00 - 14.00
Piața Mare

Spectacol de teatru pentru copii ALADDIN - Teatru Strada (RO)

13:00 - 14.00
Piața Mare

Demonstrații de tăiat cu spada - Anacronism (RO

13:00 - 15.00
Piața Mare

Antrenamente și demonstrații de luptă medievală - Grupul de Reconstituire istorică Terra Ultrasilvana (RO)

Atelier de scriere medievală - Cavalerii Cetății Roșii (RO)

Atelier de manufactura medievală - Cavalerii Cetății Roșii (RO)

13:30 - 15.30
Piața Mare

Atelier de teatru interactiv pentru copii – Hocus Pocus Sibiu (RO)

14.00 - 16.00
Piața Mare

Ateliere copii și adulți - pistă de inițiere în circ, jonglerie și echilibru (sfoară de mers, minge de echilibru) - Alandala Circus (RO)

14:00 - 15.00
Piața Mare

Workshop despre muzica, arta, cultura si civilizația Evului Mediu și a Renașterii – Trupa Nomen Est Omen (RO)

14:00 - 15.00
Piața Mare

Atelier interactiv cu publicul de prezentare a armelor și a tehnicii de luptă - Grup de Reconstituire medievală Straja Cetății Sucevei (RO)

15:00 - 15.30
Piața Mare

Prezentare dansuri medievale – Paladinii de Terra Medies (RO)

15:00 - 16.00
Piața Mare

Povești despre Evul Mediu ( scurte momente artistice ale călăului, vraciului și ale vrăjitoarei ) - Asociația Culturală „Asserculis’’ (RO)

15:00 – 17:00
Piața Mare

Atelier de confecționare a zalelor - Cavalerii Cetății Roșii (RO)

Atelier pictura cu acrilic - Cavalerii Cetății Roșii (RO)

15:00-17.00
Pietonala Nicolae Bălcescu

Statui vivante interactive – Teatru Vostru (RO)

16.00-17.00
Pietonala Nicolae Bălcescu

Statuie levitatoare – Hocus Pocus Sibiu (RO)

16:00-17.00
Piața Mare

Echiparea Cavalerului (scurt moment artistic) - Anacronism (RO)

16.00-16.35
Piața Mare

Farse medievale – spectacol de teatru – Trupa Truverii (RO)

16.00-16.30
Pietonala Nicolae Bălcescu

Concert stradal Holloenek Hungarica ( Ungaria)

16.30-17.15
Piața Mare - Scenă

Sufletul Codrului - Spectacol de muzică și coregrafie – Pastiche & Peregrinii (RO)

17.00-17.30
Piața Mare

Scurte lupte demonstrative cu diferite categorii de arme – Paladinii De Terra Medies (RO)

17.00-18.00
Piața Mare

Școala de Cavaleri (demonstrații interactive) - Anacronism (RO)

18.00-19.00
Piața Mare Scenă

Concert muzica medievală și renascentistă Nomen est Omen (RO)

19.00-19.30
Pietonala Nicolae Bălcescu

Concert stradal Holloenek Hungarica (Ungaria)

19.00-19.45
Piața Mare

Pactul regelui – spectacol de teatru medieval (efecte pirotehnice) - Asociația Culturală „Asserculis’’

19.45-20.45
Piata Mare - Scenă

Concert- Spectacol Omle- Pomule - de la nastere spre moarte trecand prin viata - rituri de trecere din vechime rămase – Truverii (RO)

20.45-21.20
Piața Mare

Cavalerii Coroanei – Spectacol mister medieval (efecte pirotehnice) – Teatru Strada (RO)

21.30-22.30
Piața Mare - Scenă

Concert muzică medievală Cimpoierii din Transilvania

10.30 – 22:30
Piața Mare

Iarmaroc Medieval

Tabără Medievală – Grup de Reconstituire medievală Straja Cetății Sucevei (RO)

Tabără Medievală – Cavalerii Cetății Roșii (RO)

Atelierul meșterului tâmplar – Asociația Casa Calfelor (RO)

Tabără Medievală – Grupul de Reconstituire istorică Terra Ultrasilvana (RO)

Tabără Medievală – Cavalerii Cetății Roșii (RO)

Tabără Medievală – Paladinii de Terra Medies (RO)

Tabără Medievală – Asociația Culturală „Asserculis’’ (RO)

Atelierul meșterului fierar – Asociația Casa Calfelor (RO

Tabără Medievală – Grupul de Reconstituire istorică Terra Ultrasilvana (RO)

10.00–19.00
Piața Mare

Animații și tehnici de luptă - tabere medievale (se vor desfășura atât în incinta taberelor medievale, cât și în apropierea lor)

Expoziții costume, arme, armuri și piese de artilerie specifice perioadei medievale (se vor desfășura atât în incinta taberelor medievale, cât și in apropierea lor)

Expoziție de armament ofensiv și defensiv corespunzător secolelor IX – XII

11:00 - 12.30

Atelier de creație pentru copii – Teatrul Gong Sibiu (RO)

11:00 - 14.00

Jocuri cu specific medieval

13:00 - 14.30

Atelier de pictură - Săbii

11:00 - 14.00
17.00 - 18.00

Reciclare creativă - Cavaleri, Prințese și Mini-catapulte

14:00-16.30
17.00-19.00

Tir cu Arcul - micii arcași din cetate se întrec la concursuri cu premii.

11:00 - 13.00
Piața Mare

Ateliere creative de lucru în piele și cupru corespunzătoare perioadei medievale – Paladinii de Terra Medies (RO)

15:00 - 19.00

Jocuri cu specific medieval

15:00
17.00
19.00

Joc medieval - Turnul cavalerilor

18.00-19.00

Origami: Castele si Dragoni

18.00-19.00

Concurs cu premii

11:00 - 13.00
Piața Mare

Ateliere creative de lucru în piele și cupru corespunzătoare perioadei medievale – Paladinii de Terra Medies (RO)

11:00 - 13.00
Piața Mare

Atelier de scriere medievală - Cavalerii Cetății Roșii (RO)

Atelier de manufactura medievală - Cavalerii Cetății Roșii (RO)

12:00 - 13.00
Piața Mare

Demonstrații de tir cu arcul tradițional (interactiv cu publicul) - Grupul de Reconstituire istorică Terra Ultrasilvana (RO)

12:00 - 13.00
Piața Mare

Atelier interactiv cu publicul de prezentare a armelor și a tehnicii de luptă - Grup de Reconstituire medievală Straja Cetății Sucevei (RO)

12.30-13.15
Piața Mare

Farse medievale – spectacol de teatru – Trupa Truverii (RO)

12:00 - 14.00
Piața Mare

Echiparea Cavalerului (scurt moment artistic) - Anacronism (RO)

Școala de Cavaleri (demonstrații interactive) - Anacronism (RO)

13:00 - 14.00
Piața Mare

Dans medieval – program interactiv cu publicul de dans medieval plasat în contextul unei nunți medievale - Grup de Reconstituire medievală Straja Cetății Sucevei (RO)

13:00 - 14.00
Piața Mare

Workshop despre muzica, arta, cultura si civilizația Evului Mediu și Renașterii – Trupa Nomen Est Omen (RO)

13:30 - 15.30
Piața Mare

Ateliere copii și adulți - pistă de inițiere în circ, jonglerie și echilibru (sfoară de mers, minge de echilibru) - Alandala Circus (RO

14:00 – 16:00
Piața Mare

Atelier de confecționare a zalelor - Cavalerii Cetății Roșii (RO)

Atelier pictura cu acrilic - Cavalerii Cetății Roșii (RO)

14:00-15.00
Pietonala Nicolae Bălcescu

Concert și animație stradală – Peregrinii (RO)

14:00-15.00
Piața Mare

Hoțul neprins – spectacol de teatru - Asociația Culturală „Asserculis’’ (RO)

15:00-17.00
Piața Mare

Atelier de teatru interactiv pentru copii – Hocus Pocus Sibiu (RO) *Piața Mare*

15:00-16.00
Piața Mare

Concert muzica medievală și renascentistă Nomen est Omen (RO)

15:30-16.00
Pietonala Nicolae Bălcescu

Concert stradal Holloenek Hungarica ( Ungaria)

16.00-17.10
Piața Mare

TRIXI SHOW – spectacol commedia dell arte – Teatru Aureliu Manea Turda (RO)

16.00-17.00
Pietonala Nicolae Bălcescu

Statuie levitatoare – Hocus Pocus Sibiu (RO)

17.00-18.00
Piața Mare Scenă

Povești despre Evul Mediu ( scurte momente artistice ale călăului, vraciului și ale vrăjitoarei ) - Asociația Culturală „Asserculis’’ (RO)

17:00-19.00
Pietonala Nicolae Bălcescu

Statui vivante interactive – Teatru Vostru (RO)

17.30-18.0
Piața Mare

Prezentare dansuri medievale - Paladinii De Terra Medies (RO)

19.00-20.00
Piața Mare

Concert de muzică medievală - Cimpoierii din Transilvania (RO)

18.00-19.00
Piața Mare

Demonstrații de tăiat cu spada - Anacronism (RO)

18.00-19.00
Piața Mare

Antrenamente și demonstrații de luptă medievală - Grupul de Reconstituire istorică Terra Ultrasilvana (RO)

18.30-19.00
Piața Mare

Scurte lupte demonstrative cu diferite categorii de arme – Paladinii De Terra Medies (RO)

19.00-20.00
Piața Mare

Concert de muzică medievală - Cimpoierii din Transilvania (RO)

20.00-20.30
Pietonala Nicolae Balcescu

Concert stradal Holloenek Hungarica ( Ungaria)

20.00-20.30
Piața Mare

Blestemul vrăjitoarei – spectacol pirotehnic – Cavalerii Cetății Roșii (RO)

20.40-21.00
Piața Mare

Farmecele nopții – dans cu foc – Anacronism

21.10-22.10
Piața Mare

Premiera
Concert medieval PRIMA NOCTA ( Belgia)

22.10-22.30
Piața Mare

Spectacol pirotehnic - Crispus - The Art of Fire (RO)

ORGANIZATORI

EVENIMENT
RĂCORIT DE

PARTENER
DE
EVENIMENT

PARTENERI MEDIA

Ora de Sibiu