Duminica, 26 August 2018

 

DUMINICĂ 26 AUGUST

09:00 – 22:30
IARMAROC MEDIEVAL * Piața Mare *
Tabără Medievală – Grupul de Reconstituire istorică Terra Ultrasilvana (RO) *Piața Mare*
Tabără Medievală – Anacronism (RO) *Piața Mare*
Tabără Medievală – Paladinii de Terra Medies (RO) *Piața Mare*
Tabără Medievală – Cavalerii Cetății Roșii (RO) *Piața Mare*
Atelierul meșterului fierar – Asociația Casa Calfelor (RO) *Piața Mare*
Atelierul meșterului pietrar-Asociația Casa Calfelor (RO) *Piața Mare*

10:00-19:00
Atelier interactiv de percuție cu djembe – Medieval Art (RO) *Piața Mare*
Atelier de pictură heraldică pe scuturi – Medieval Art (RO) *Piața Mare*
Atelier de miniaturi cu litere iluminate – Medieval Art (RO) *Piața Mare*
Atelier de animale fanstastice pe sticlă – Medieval Art (RO) *Piața Mare*
Atelier de mers pe picioroange – Medieval Art (RO) *Piața Mare*
Atelier de poiuri – Medieval Art (RO) *Piața Mare*

10:00
Spectacol de teatru pentru copii ‘’Jack și Vrejul de fasole’’ – Teatrul Strada (RO) *Piața Mare* (scena din castel)

11:00
Spectacol de teatru pentru copii ‘’Greuceanu’’ – Noua Acropolă (RO) *Piața Mare*
(scena din castel)
Prezentare de arme specifice perioadei medievale cu scurte lupte demonstrative – Paladinii de Terra Medies (RO) *Piața Mare* (se desfășoară în tabăra medievală Paladinii de Terra Medies)
Atelier de scriere medievală – Cavalerii Cetății Roșii (RO) *Piața Mare* (se desfășoară în tabăra medievală Cavalerii Cetății Roșii)

12:00
Expoziție de arme și armuri (interactiv cu publicul) – Grupul de Reconstituire istorică Terra Ultrasilvana (RO) *Piața Mare* (se desfășoară în tabăra medievală Terra Ultrasilvana)
Atelier de confecționare de păpuși tradiționale – Ordinul Mușatinilor (RO) *Piața Mare* (scena din castel)

13:00
Spectacol de dans medieval – Mini Reflex (RO) *Piață Mare* (scenă)
Dans și muzică medievală- Cavalerii Cetății Roșii (RO) *Piața Mare (se desfășoară în tabăra medievală Cavalerii Cetății Roșii)

14:00
Concert muzică medievală – Truverii (RO) *Piața Mare* (scenă)
Atelier de pictură (facepainting) pentru copii – Bis Teatru (RO) *Piața Mare*
Demonstrații medievale (jonglerii, lupte și dansuri) – Anacronism (RO) *Piața Mare* (se desfășoară în tabăra medievală Anacronism)
Ateliere de experimente muzicale pentru copii – Karavana del Sol (RO) *Piața Mare* (scena din castel)

14:00 – 16:00
Statui vivante – Teatrul Strada (RO) *Piața Mare*

15:00
Interactiv cu publicul – lecții de duel, dans, probe de îndemânare și surprize -Paladinii de Terra Medies (RO) *Piața Mare* (se desfășoară în tabăra medievală Paladinii de Terra Medies)
Tragere la țintă cu arcul – Cavalerii Cetății Roșii (RO) *Piața Mare*
Bufonii lui Shakespeare – spectacol de teatru medieval – Ordinul Mușatinilor (RO) *Piața Mare* (din castel)
Concert stradal – Strella do Dia (Portugalia) *Pietonală Nicolae Bălcescu*

16:00
Spectacol de Animație – Bis Teatru (RO) *Piața Mare* - Pietonală Nicolae Bălcescu
Prezentare de arme și costume medievale – Anaronism (RO) *Piața Mare*(se desfășoară în tabăra medievală Anacronism)
Concert – Karavana del Sol (RO) *Piața Mare* (scenă)

17:00
Tehnici de luptă medievală – Grupul de Reconstituire Terra Ultrasilvana (RO) *Piața Mare* (se desfășoară în tabăra medievală Terra Ultrasilvana)
Lupte medievale în cadrul unor scenete şi legende medievale – Paladinii de Terra Medies (RO) *Piața Mare* (se desfășoară în tabăra medievală Paladinii de Terra Medies)
Spectacol de marionete muzicale – Kravana del Sol (RO) *Piața Mare* (scena din castel)

18:00
Concert stradal- Strella do Dia (Portugalia) *Pietonală Nicolae Bălcescu*
Prezentare ținute și arme-Cavalerii Cetății Roșii (RO) *Piața Mare* (se desfășoară în tabăra medievală Cavalerii Cetății Roșii)

19:00
Concert muzică medievală – Children Medieval Band (USA) *Piața Mare* (scenă)
Școală de Dans Medieval ‘’Jupânițele Mușatine’’ – Ordinul Mușatinilor (RO) *Piața Mare* (scenă din castel)

19:40
Concert muzică medievală – Novosadski Kamerni Hor & Cvaret (Serbia) *Piața Mare* (scenă)
Prezentare a istoriei cavalerilor – Cavalerii Cetății Roșii (RO) *Piața Mare* (se desfășoară în tabăra medievală Cavalerii Cetății Roșii)

20:00
Concert muzică medievală – Cimpoierii din Transilvania (RO) *Piața Mare* (scenă)
Spectacol de Animație Stradală – Bis Teatru (RO) *Piața Mare*- *Pietonală Nicolae Bălcescu*
Școală de înstrucție – mânuirea diferitelor arme de luptă-Paladinii de Terra Medies (RO) *Piața Mare* (se desfășoară în tabăra medievală Paladinii de Terra Medies )

20:45
Concert muzică medievală – Irdorath (Belarus) *Piața Mare* (scenă)

21:30
Concert Obscurus Orbis (Letonia) *Piața Mare* (scenă)

22:20
Spectacol Pirotehnic – Crispus (RO) *Piața Mare*

• Din motive independente de voința organizatorului, programul poate suferi modificări.
Eventualele modificări vor fi comunicate pe pagina oficiala de Facebook a festivalului.

  • Facebook