Duminica, 27 August 2017

 

Duminică, 27 august 2017

09:00 – 22:30
Iarmaroc Medieval – Piața Mare

09:00
Festivalul celor mici: Spectacol de teatru „Grădina cu povești”, susținut de Eniko Blenessy (RO), Piața Mare (scena din castel), durată aproximativă 40’
Demonstrație dresură păsări de pradă: uliul mexican, acvilă de stepă, Grupul Axel (RO), Piaţa Mare,
durată aproximativă 60′

10:00
Prezentare costume medievale, Anacronism (RO), Piața Mare (se desfășoară în Tabăra Medievală
Anacronism), durată aproximativă 30’
Tur ghidat al burgului, susținut de Istoricul Răzvan C. Pop, traseu: Piața Huet – Piața Mică – Piața
Mare – Piața Schiller – Strada Cetății. Punct de întâlnire – curtea Bisericii Evanghelice, durată
aproximativă 90’

10:00 – 20:00
„Evul Mediu – asediu și tortură”. Foto corner – scenă execuție. Machetă scenă de asediu cetate,
Turnul Sfatului, etajul 2

10:00 – 19:00
Atelier de pictură și heraldică, Medieval Art (RO), Piața Mare
Atelier interactiv de muzică și teatru, Medieval Art (RO), Piața Mare
Atelier de modelaj în lut, Medieval Art (RO), Piața Mare
Atelier de mers pe picioroange, jonglerii și poiuri, Medieval Art (RO), Piața Mare
Atelier de pictură pe basoreliefuri, Noua Acropolă (RO), Piața Mare
Atelier de confecționare brățări tradiționale, Noua Acropolă (RO), Piața Mare
Atelier de confecționare păpuși textile, Noua Acropolă (RO), Piața Mare

10:00 – 23:00
Tabără Medievală, Anacronism (RO), Piața Mare
Tabără Medievală, Grupul de Reconstituire Istorică Terra Ultrasilvana (RO), Piața Mare
Tabără Medievală, Paladinii de Terra Medies (RO), Piaţa Mare
Atelierul meșterului fierar, Asociația „Casa Calfelor” (RO), Piața Mare
Atelierul meșterului pietrar, Asociația „Casa Calfelor” (RO), Piața Mare
Atelierul meșterului dulgher, Asociația „Casa Calfelor” (RO), Piața Mare

11:00
Festivalul celor mici: “Frumoasa din pădurea adormită”, spectacol de teatru pentru copii, Noua
Acropolă (RO), Piața Mare (scena din castel), durată aproximativă 25’

11:30
Spectacol de dansuri medievale și workshop de dans, Nosa (RO), Piața Mare, durată aproximativă 45’

12:00
„Povestea cetății medievale a Sibiului – oameni, fapte, tradiții”. Conferinţă susținută de Prof. Univ.
Dr. Zeno Pinter, Casa Hermes, Piaţa Mică, nr. 11 (sala studio), durată aproximativă 50’
Prezentare arme, scuturi și armuri, Anacronism (RO), Piața Mare (se desfășoară în Tabăra Medievală
Anacronism), durată aproximativă 30’

12:15
Concert Nomen est Omen (RO), Piața Mare (scenă), durată aproximativă 60’
Spectacol de dansuri medievale, Metaphoric (RO), Piața Mare (scena din castel), durată aproximativă
30’

12:45
Spectacol de dansuri medievale, Grupul Saltarello (RO), Piața Mare (scena din castel), durată
aproximativă 15’

13:00
Spectacol de dansuri medievale, Paladinii de Terra Medies (RO), Piața Mare (se desfășoară în Tabăra
Medievală Paladinii de Terra Medies), durată aproximativă 45’

13:45
Concert Ambient Folklore (BG), Piața Mare (scenă), durată aproximativă 30’

14:00
„Ordinul Dragonului”, prelegere filosofică susținută de conferențiar Laurențiu Lancea, Noua Acropolă
(RO), Casa Hermes, Piaţa Mică, nr. 11 (sala studio), durată aproximativă 60’

14:15
Concert Obscurus Orbis (LV), Piața Mare, durată aproximativă 30’

14:45
Spectacol de dansuri medievale, Metaphoric (RO), Piața Mare, durată aproximativă 30’

15:15
Concert Cimpoierii din Transilvania (RO), Piața Mare (scenă), durată aproximativă 50’
Prezentare arme, Paladinii de Terra Medies (RO), Piața Mare (se desfășoară în Tabăra Medievală
Paladinii de Terra Medies), durată aproximativă 45’

16:00
„Don Quijote și idealismul în lumea modernă”, prelegere filosofică susținută de conferențiar Carmen
Chifiriuc, Noua Acropolă (RO), Casa Hermes, Piaţa Mică, nr. 11 (sala studio), durată aproximativă 60’
Jocuri pentru copii și adulți, program interactiv cu publicul, Grupul de Reconstituire Istorică Terra
Ultrasilvana (RO), Piața Mare (se desfășoară în Tabăra Medievală Terra Ultrasilvana), durată
aproximativă 30’

16:30
Tablou vivant, Asociația Culturală BIS (RO), Piața Mare, durată aproximativă 60'
Spectacol de dansuri medievale și workshop de dans, Nosa (RO), Piața Mare, durată aproximativă 45’

17:30
Spectacol de jonglerii cu steaguri, Argotica (RO), Piața Mare, durată aproximativă 15’
Demonstrații de tir cu arcul tradițional, Grupul de Reconstituire Istorică Terra Ultrasilvana (RO), Piața
Mare (se desfășoară în Tabăra Medievală Terra Ultrasilvana), durată aproximativă 30’
Prezentare costume medievale, Paladinii de Terra Medies (RO), Piața Mare (se desfășoară în Tabăra
Medievală Paladinii de Terra Medies), durată aproximativă 30’
Animație stradală, Anacronism (RO), Piața Mare, durată aproximativă 20’

18:00 – 22:00
„Personaje cu povești și povești cu personaje”- Take a Smile @Festivalul Medieval „Cetăți
Transilvane” Sibiu, Cabină foto, Piața Mare

19:00
Demonstrație dresură păsări de pradă: uliul mexican, acvilă de stepă, Grupul Axel (RO), Piaţa Mare,
durată aproximativă 60'
Recital Zrenjaninski Kamerni Orkestra și Novosadski Kamerni Hor (RS), Piața Mare (scenă), durată
aproximativă 30’

19:30
Prezentare arme, scuturi și armuri, Anacronism (RO), Piața Mare (se desfășoară în Tabăra Medievală
Anacronism), durată aproximativă 30’
Școala de instrucție scutieri, Paladinii de Terra Medies (RO), Piața Mare (se desfășoară în Tabăra
Medievală Paladinii de Terra Medies), durată aproximativă 60’
Concert Ambient Folklore (BG), Piața Mare (scenă), durată aproximativă 45’

20:00
Tablou vivant, Asociația Culturală BIS (RO), Piața Mare, durată aproximativă 2 h 30’

20:15
Spectacol „Executarea păgânilor”, Anacronism (RO), Piața Mare (se desfășoară în Tabăra Medievală
Anacronism), durată aproximativă 20’

20:30
Antrenamente și demonstrații de luptă medievală europeană, Grupul de Reconstituire Istorică Terra
Ultrasilvana (RO), Piața Mare (se desfășoară în Tabăra Medievală Terra Ultrasilvana), durată
aproximativă 30’

21:00
Spectacol de dansuri medievale, Grupul Saltarello (RO), Piața Mare (scena din castel), durată
aproximativă 15’

21:30
Concert Obscurus Orbis (LV), Piața Mare (scenă), durată aproximativă 45’

22:25
Spectacol pirotehnic Crispus The Art of Fire și muzica live Djembe România (RO), Piața Mare (zona
fântânii arteziene), durată aproximativă 35’

• Din motive independente de voința organizatorului, programul poate suferi modificări.
Eventualele modificări vor fi comunicate pe pagina oficiala de Facebook a festivalului.

  • Facebook